GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (3)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (926)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (211)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ MXT™-1 Capillary Columns, 30m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities, PCB congeners, gases, natural gas odorants, sulfur compounds, essential oils, hydrocarbons, semivolatiles, pesticides, and oxygenates.
| Length (Metric) | 30 m |
|---|---|
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rxi™5Sil MS Capillary Columns with Integra-Guard, I.D. 0.25 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Exceptionally inert columns for GC/MS and trace level analyses
| Stationary Phase | Rxi™-5Sil MS |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Low polar |
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Material | Fused Silica |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ MXT™ Biodiesel TG Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Mxt™-Biodiesel TG |
| Temperature Range | -60°C to +380/430°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| For Use With (Application) | Sharp mono-, di-, Triglyceride Peaks Analysis |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, 30m, 0.53mm ID or Larger
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for solvent impurities
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Diameter (Metric) Inner | 0.53 mm |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ RTX™-1 Capillary Columns, 30m, 0.32mm ID and Under
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx™-5 Capillary Columns - 15m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Similar to DB–5, SPB–5, HP–5, and Ultra2 columns
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-5 |
| Length (Metric) | 15 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-35 Capillary Columns - 15m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns for organochlorine pesticides, PCB congeners, herbicides, pharmaceuticals, sterols, rosin acids, phthalate esters.
| Stationary Phase | Rtx™-35 |
|---|---|
| Length (Metric) | 15 m |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G42 |
Restek™ MXT-1 Silcosteel Capillary Columns - 60m (197 ft.) Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ Rtx™-1 Capillary Columns-60 to 105m Lengths
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose, fused silica columns with long lifetime and very low bleed at high operating temperatures.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Type | Rtx-1 Column |
| Stationary Phase | Rtx™-1 |
| Polarity | Non polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G1, G2, G38 |
Restek™ RTX™-BAC2 Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Separate to baseline all blood alcohol compounds in blood, breath or urine
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-BAC2 |
| Length (Metric) | 30 m |
| Temperature Range | -20°C to +240/260°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™ |
Restek™ RTX™-1701 Capillary Columns, Length 30m or Less: I.D. 0.32mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for alcohols, oxygenates, PCB congeners (e.g. Aroclor mixes), pesticides
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner | 0.32 mm |
| Polarity | Mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™,Oxygenates Analysis,PCB Congener Analysis,Pesticide Analysis |
| Functionality/Interaction Type | Cyano and Phenyl |
| USP Type | G46 |
Restek™ Rt™-BDEXsa Chiral Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Unique selectivity for esters, lactones and other fruit-flavor components
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 14% Cyanopropylphenyl/86% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Rt™-betaDEXsa |
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Material | Cyclodextrin |
| Coating | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ Rtx-OPPesticides Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific column for organophosphorus pesticides, U.S. EPA Method 8141.
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rtx™-OPP |
| Length (Metric) | 30 m |
| Temperature Range | -20°C to +310/330°C |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Organochlorine Pesticides Analysis,GC/NPD or GC/MS,Organochlorine Pesticides,Herbicides Analysis |
Restek™ Rtx™-WAX Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
With excellent selectivity compared to other Carbowax™ columns
| Coating | Fused Silica |
|---|---|
| USP Type | G14, G15, G16, G20, G39 |
Restek™ RTX™-1301 Capillary Columns: 30m Length
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polymer is fully characterized to ensure long-term reproducibility, column-to-column consistency and low bleed
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Low to mid polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Crossbond™,Oxygenates Analysis,Residual Solvents Analysis,Volatile Organic Compounds Analysis |
| USP Type | G43 |